Hírek

Pénzügyeink – digitális biztonságban?
A kibercsalás, kiberbűnözés napjainkban egyre gyakrabban előforduló fogalmak. De mégis mit takarnak valójában? És hogyan tudhatjuk magunkat, adatainkat, pénzügyeinket digitális biztonságban? Ezekre a kérdésekre ad választ az Okosan a pénzzel és a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátorának legfrissebb cikke.
A kiberbűnözés egy gyűjtőfogalom. Az ilyen típusú bűncselekmények egy részénél a számítógép, mobileszköz stb. a bűntett eszköze, aminek segítségével, az internetet felhasználva csalást, hamisítást követnek el. A cselekmények másik része a számítógép, illetve az azon vagy az ahhoz kapcsolódó eszközön tárolt adatok ellen irányul: a támadók módosíthatják, törölhetik vagy ellophatják és később felhasználhatják azokat. A kibercsalások ellen azonban számos, könnyen elérhető és elvégezhető eszközzel védekezhet. Ezek közül néhány:
- Ne osszon meg senkivel telefonon vagy e-mailben banki vagy személyes adatot!
- Ne készítsen, küldjön vagy tegyen közzé közösségimédia-felületeken a bankkártyáiról készült fotót!
- Minél sürgetőbb hívást vagy üzenetet kap, kezelje annál nagyobb gyanakvással és körültekintéssel!
A legjellemzőbb csalástípusokról
A csalók mindig igyekeznek egy lépéssel előbb járni, ezért fontos, hogy a legfontosabb védelmi intézkedéseken túl ismerje a kibercsalások típusait, és felismerje, ha gyanús üzenettel, megkereséssel áll szemben. Ilyenek lehetnek az adathalász banki e-mailek, a hamis banki hívások, hamis banki SMS-ek, amelyek jellemzően hamis oldalra irányító, félrevezető linkeket tartalmaznak, hangvételük pedig gyanakvást keltően sürgető. A legfrissebb adathalász eszközök például a hívószám-hamisítás vagy a hamis szolgáltatói ügyintézés. Összefoglalóan itt találja a legjellemzőbb eseteket, valamint a legfontosabb tudnivalókat a teendőkről és a kerülendő hozzáállásokról.
Mit tehetek, ha kibercsalás áldozata lettem?
A kibertámadás, az adathalászat bűncselekmény, ezért ha felmerül annak a gyanúja, hogy ilyen eset történt Önnel, haladéktalanul tegyen feljelentést személyesen a lakhely szerint illetékes rendőrkapitányságon annak érdekében, hogy a rendőri intézkedés azonnal megakassza a folyamatot, ezzel is minimalizálva a károkat. A részletes teendőket és további információkat, valamint a szükséges elérhetőségeket megtalálja a Pénzügyi Navigátor oldalán.
További hírek
-
PÉNZ7: A GYERMEKEK NYELVÉN BESZÉL AZ ÚJ KIBERBIZTONSÁGI KALANDGYŰJTEMÉNY
Budapest, 2025. március 4. A 2025. március 3-án útjára indult 11. PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói té …
-
Online csalások karácsonykor - Az ünnepek alatt is védekezzünk az online csalók ellen!
Rohanás, kapkodás, stressz – sajnos ezek is az ünnepi időszak velejárói. A kiberbűnözők pedig épp a …
-
A hitel nem ajándék - Az ünnepi időszakban is megfontoltan!
Bárkivel előfordulhat, hogy hiába tervezi meg várható kiadásait, mégis hitelre lesz szüksége. Különö …
-
Ötödik alkalommal adták át a Pénzügyi Tudatosság Fejlesztéséért Díjakat
A pénzügyi tudatosság növelése nemzetgazdasági érdek, ezért a kormány ahogy eddig, úgy a jövőben is …